"Voor futureproof ondernemen in flex"
SLUIT MENU

Kleine omzetgroei totale flexbranche in het vierde kwartaal

Na alle eerdere omzetcijfers van het vierde kwartaal zijn die van het Centraal Bureau voor de Statistiek weer de grote en alles omvattende afsluiter. Na de aangename groeiverrassing van het derde kwartaal was er ook nu weer wat omzetgroei, hoewel iets minder. Over het hele jaar was er nog net een fractie omzetkrimp. De omzet van de totale flexbranche bleef dus enorm.

Volgens de cijfers die het CBS vanochtend heeft gepubliceerd, groeide de omzet van de totale Zakelijke dienstverlening, waar de flexbranche onderdeel van is, in het vierde kwartaal van 2025 met +4,5% ten opzichte van een jaar eerder. Dat was een relatief sterke groei, waardoor de omzetgroei in het hele jaar 2025 is uitgekomen op +3,6% (nog +5,6% in 2024). Dat is een behoorlijk positief beeld. De Specialistische zakelijke diensten (zoals juridische diensten, ingenieursbureaus en accountantskantoren) groeiden met +5,4% in Q4 duidelijk harder dan de Overige zakelijke diensten (+2,4%). De flexbranche maakt deel uit van die Overige zakelijke diensten en zag in Q4 de omzet met +0,4% groeien – dat was de laagste groei van alle dienstensectoren, maar na alle recente kwartaalcijfers toch best positief, en ook conform de verwachting die we na het eind van het derde kwartaal hebben uitgesproken. Dat de omzet in Q4 wat minder sterk groeide dan in Q3, was al te verwachten nadat we begin februari al hadden gezien dat de uren in Q4 weer wat sterker waren gekrompen (-1,9% ten opzichte van een jaar eerder).

Zeldzame krimp en enorme omzet

Na de behoorlijk verrassende omzetkrimp in het eerste halfjaar van 2025 kwam de jaarontwikkeling uit op een minieme krimp van -0,1% ten opzichte van 2024. Dat was de eerste jaarkrimp na 4 jaar groei, met een topgroei van +14,6 in 2022. In de onderstaande grafiek is te zien dat omzetkrimp van de flexbranche relatief weinig voorkomt.

Met die kleine omzetkrimp kwam de totale omzet van de flexbranche uit op 46,6 miljard euro.

Sinds de arbeidsmarkt krap is (vanaf het voorjaar van 2018, met uitzondering van het bijzondere tweede en derde kwartaal van 2020), is het inherente uurtarief (totale omzet gedeeld door totale aantal uren) continu met gemiddeld zo’n +7 tot +8% gestegen ten opzichte van een jaar eerder. In 2025 was dat ineens nog maar +1%.

Enorme verschillen in de flexbranche

De omzetgroei van +0,4% in het vierde kwartaal van 2025 is het gewogen gemiddelde van de ontwikkelingen van de ruim 20.000 flexbureaus die in de Nederlandse flexbranche actief zijn. In de afgelopen weken hebben we al gezien dat de ABU Marktmonitor en Adecco Nederland sterker groeiden, en de VvDN Kwartaalmonitor en drie andere beursgenoteerde staffing companies nog zijn gekrompen, enigszins dan wel heel sterk.

 

Op basis van alle nu bekende cijfers kan worden geraamd dat al die duizenden bureaus die hun cijfers niet elk kwartaal publiceren (De REST in de grafiek), in Q4 samen +0,5% omzetgroei hebben gerealiseerd; voor het hele jaar is dat waarschijnlijk net iets minder, maar wel net positief.

Nog een laatste cijfer-inzicht, dat net als het aantal flexbureaus veel zegt over de versnippering van onze Nederlandse flexbranche: na de omzetkrimp van Randstad NL in 2025 (-6% naar 2,945 miljard euro) is het marktaandeel van de nummer 1 in Nederland gedaald van 6,4% in 2024 naar 6,3% in 2025. In 2015 was dat 12,1% en in 2005 zelfs nog 18,5%.

Nog steeds licht positieve omzetverwachtingen

Op korte termijn is urengroei van de flexbranche als geheel nog steeds niet waarschijnlijk, vanwege de combinatie van pauze op de arbeidsmarkt, krapte op de arbeidsmarkt en de nieuwe cao’s voor uitzendkrachten en gedetacheerden. Sterke indicatoren als de inkoopmanagersindex en het producentenvertrouwen wijzen nog steeds op gematigde voorzetting van het economisch herstel; de indicator die de intentie meet om de komende 3 maanden meer mensen aan te nemen, blijft positief, maar zakt wel. De omzet in de ABU Marktmonitor is in de eerste periode van 2026 met +0,7% gegroeid. Het scenario voor de flexbranche in en na 2026 blijft al met al overeind, en net als de vorige keer sluiten wij daarom af met de voorzichtige verwachting dat lichte groei van de omzet van de totale flexbranche in de komende kwartalen in deze omstandigheden niet is uitgesloten.

Wim Davidse is director Trends & Insights bij ZiPmedia, hoofdredacteur van FlexNieuws en toekomstverteller en strategisch prestatie-adviseur.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *