"Voor futureproof ondernemen in flex"
SLUIT MENU

ManpowerGroup Nederland in Q2 weer iets minder gekrompen

Natuurlijk is ManpowerGroup weer de eerste temp staffing company die met z’n prestaties in het net afgelopen kwartaal komt. Met in Nederland toch weer wat minder omzetkrimp dan in het eerste kwartaal.

Vorige week kwam de Page Group al met z’n (toch wat tegenvallende) kwartaalcijfers, maar die groep is voor zowat driekwart een recruitment company en veel minder een temp staffing company. ManpowerGroup is dus de eerste echte temp staffing company met kwartaalcijfers. Wereldwijd zag de groep de omzet in het tweede kwartaal met -1% ten opzichte van vorig jaar afnemen, naar 4,5 miljard US dollar, ofwel zo’n 3,9 miljard euro (na correctie voor werkbare dagen, eventuele overnames en wisselkoersverschillen). Die omzetkrimp valt wederom een beetje mee, nadat de omzet in het eerste kwartaal met -2% was gekrompen en in april de verwachting was uitgesproken dat de krimp in het tweede kwartaal ergens tussen -1 en -5% zou uitkomen. De brutomarge van het totale concern zakte naar 16,9% van de omzet en de winstmarge (voor rente, belastingen en afschrijvingen) zakte naar een lage 2,0% van de omzet. De aandelenbeurs reageerde bij opening enthousiast, en zette het aandeel ManpowerGroup (MAN) 8% hoger, terwijl de beurs (S&P 500) met een minimaal plusje van +0,2% van start ging.

De daling van de brutomarge kwam volledig voor rekening van Experis (professionals, -14%); bij Manpower (de operating unit die zich richt op uitzenden) stabiliseerde de omvang van de brutomarge, en dat gold ook voor Talent Solutions (RPO, MSP en Talentontwikkeling). Manpower is goed voor 62% van de totale bruto marge van de groep, Experis voor 22% en Talent Solutions voor 16%. Daarmee is uitzenden toch weer wat belangrijker geworden voor de groep – een jaar geleden was de verhouding namelijk nog 59% – 24% – 17%.

De drie divisies realiseren hun omzet in een breed scala van sectoren; de verhoudingen daartussen veranderen eigenlijk nauwelijks of niet in de loop van de opeenvolgende kwartalen.

Jonas Prising, CEO en voorzitter van de board of directors van ManpowerGroup: “In de loop van het kwartaal hebben we sterke vooruitgang geboekt bij het uitvoeren van onze plannen om te diversifiëren, digitaliseren en innoveren – met een focus op het uitbreiden van onze rol als strategische arbeidsmarktpartner voor onze klanten nu de technologische transformatie versnelt. Hoewel de vraag in onze wereldwijde markten wisselend blijft omdat werkgevers zich aanpassen aan economische en geopolitieke onzekerheid, zien we de eerste positieve signalen van stabilisatie in de VS en delen van Europa [ wat best een ander beeld is dan vorige week door Page Group werd geschetst, red. ]. We blijven ons richten op het vergroten van ons marktaandeel terwijl we verdere aanpassingen doen aan onze kostenbasis. Onze voortdurende investeringen in het versterken van onze digitale kern om AI-adoptie te versnellen, zorgen ervoor dat we goed gepositioneerd zijn om verdere vooruitgang te boeken en in de komende kwartalen nog meer waarde te bieden aan klanten en kandidaten.”

Noord-Europa krimpt hard, Latijns-Amerika en Azië groeien lekker

ManpowerGroup Zuid-Europa is met 47% van de totale mondiale omzet veruit de belangrijkste regio voor de groep. Daarbinnen is Frankrijk met 53% van de regio-omzet (dus 25% van de hele groep) enorm belangrijk voor het concern. In Frankrijk daalde de omzet van ManpowerGroup met -6% (dat was nog -8% in het eerste kwartaal), in de hele regio kromp de omzet met nog maar -2% (-4% in het vorige kwartaal).

ManpowerGroup Noord-Europa (nog goed voor 18% van de omzet van de totale groep) zag de omzet dalen met een stevige -10% (was zelfs nog -14% in het eerste kwartaal). Vooral in Scandinavië (-9%), het Verenigd Koninkrijk (-13%) en Duitsland (een fikse -22%, na zelfs -26% in het eerste kwartaal) kreeg de groep klappen. Met de winstgevendheid van deze regio, waar ook Nederland in valt, gaat het na paar jaar vol verliezen nog steeds niet goed: in dit kwartaal was de zo door de groep genoemde Operating Unit Profit (OUP) margin -0,8% van de omzet – weer verlies dus.

In de VS kromp de omzet met -3%, in Canada met -6%, maar in Latijns-Amerika groeide de omzet stevig met +17%. In de APME-regio (Asia, Pacific and Middle East) was er ook een mooie omzetgroei: +8%, vooral dankzij Japan (+7%) en India (+12%). De APME-regio leverde met een OUP-marge van 5,3% ook veruit het beste rendement.

Toch weer wat kleinere omzetkrimp in Nederland

Nederland is goed voor 12% van de omzet van de ManpowerGroup Noord-Europa, dat komt neer op een groepsomzet in ons land van zo’n 82 miljoen euro in het tweede kwartaal. In ons land is de groepsomzet in het tweede kwartaal met -4% gekrompen ten opzichte van een jaar geleden; alleen België deed het in de regio (veel) beter, met +2% omzetgroei. Daarmee lijkt de ontwikkeling in het eerste kwartaal (ManpowerGroup Nederland realiseerde toen ineens weer een flinke omzetkrimp van -7%, nadat het jaar 2024 met -3% best redelijk was geweest) alweer gekeerd. Daarmee bleef de groep wel achter bij de omzetontwikkeling in de ABU Marktmonitor: die liet in de periode 5 en 6 (grofweg mei en juni) weer groei zien, de omzet in het tweede kwartaal groeide met +1,9%.

Verwachtingen

De omzet-outlook voor het derde kwartaal is beter dan de omzet-realisatie in het tweede kwartaal: voor het hele concern wordt door de ManpowerGroup gerekend op ergens tussen -2% krimp en +2% groei, en voor Noord-Europa op ergens tussen de -3 en -7%. Marge en winst als percentage van de omzet blijven ongeveer gelijk.

Wim Davidse is director Trends & Insights bij ZiPmedia, hoofdredacteur van FlexNieuws en toekomstverteller en strategisch prestatie-adviseur.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *