"Voor futureproof ondernemen in flex"
SLUIT MENU

FNV schort staking voor nieuwe uitzend-cao op. ABU: ‘Er is al een nieuwe cao’

Acties gestopt tot na gesprek in augustus. Uitgangspunt daarvoor tussen vakbond en werkgevers is nog totaal anders.

Een aangekondigde landelijke staking van uitzendkrachten wordt opgeschort. Dat meldt vakbond FNV. De vakbond benadrukt dat nieuwe acties niet uit te sluiten. FNV voert actie om tot nieuwe cao-afspraken te komen. Werkgeversorganisatie ABU reageert met de mededeling dat er al een nieuwe cao er al ligt. 

Tijdens eerdere FNV-acties hebben uitzendkrachten het werk neergelegd bij verschillende distributiecentra verspreid. Ook voerden zij actie bij het hoofdkantoor van de ABU. Volgens de bond hebben in totaal zo’n 300 uitzendkrachten van onder andere OTTO, Carrière, Covebo en Tempo-Team aan de acties deelgenomen. 

Gelijk loon

FNV eist dat de onlangs afgesloten cao tussen vakbond LBV en de werkgeversorganisaties ABU en NBBU van tafel gaat. “Hetzelfde werk, hetzelfde loon en dezelfde zekerheden als vaste krachten. En we geven niet op voordat dat geregeld is,” zegt stakingsleider Paulina Nietupska.

Een belangrijk pijnpunt voor de FNV is dat in de nieuwe cao uitzendbureaus volgens hen “vrij spel” krijgen om zelf te bepalen welke arbeidsvoorwaarden ze aanbieden, zolang die in totaliteit ‘gelijkwaardig’ zijn aan die van vaste collega’s. “Maar nergens is vastgelegd hoe dat moet worden berekend of gecontroleerd. Zo ontstaat willekeur,” aldus de FNV.

Volgens de ABU geeft FNV een onjuiste voorstelling van zaken. “In de nieuwe cao krijgen uitzendkrachten juist een sterkere en zekerder positie. Onder de streep is er geen verschil meer in de arbeidsvoorwaarden van een uitzendkracht en een medewerker in dienst van de inlener.”

De ABU zegt het stakingsrecht uiteraard te respecteren. “Maar wij vinden het onbegrijpelijk en zeer kwalijk dat FNV – over de hoofden van uitzendkrachten heen – actie voert voor doelen die al zijn bereikt. Zeker omdat FNV weigerde zelf aan tafel te komen tijdens de onderhandelingen,” aldus een woordvoerder van de ABU. 

Nieuwe acties?

“Wij blijven ons focussen op zorgvuldige invoering van de cao,” zegt de ABU. De werkgeversorganisatie zegt de afgelopen maanden meerdere malen te hebben opgeroepen om in gesprek te gaan – maar wel over de cao die er nu ligt. 

De inzet van FNV is totaal anders. De bond wil een andere cao. Karin Heynsdijk, bestuurder FNV Flex: “Pas als de ABU en NBBU harde afspraken maken met de FNV over gelijke arbeidsvoorwaarden en volledige compensatie als gelijkheid niet kan, in een cao met draagvlak van uitzendkrachten, zullen de acties stoppen”

Gesprek

Een gesprek komt er nu dan toch. Eind augustus praten werkgevers, de FNV en andere vakbonden onder leiding van SER-voorzitter Kim Putters over de cao. Volgens FNV is dit een direct resultaat van de acties. De ABU laat weten het logisch te vinden dat het gesprek in SER-verband plaatsvindt. “De nieuwe cao geeft immers invulling aan wat de sociale partners – inclusief de vakbonden – in 2021 hebben afgesproken in het SER MLT, onder meer ook over het onderwerp gelijke beloning.” 

 

Redactie van Flexnieuws - interviews, artikelen, aankondigingen en persberichten.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *